Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
593 posty 5400 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Putin powinien kochać Trumpa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Fałszywe nadzieje prysnęły…Trump odrzucił pomysł rewizji stosunków z Rosją.

Ilu prokremlowskich mistrzów artystycznego, kunsztownego świstania zapewniało wszystkich, że zwycięstwo Trumpa to zasługa „słonecznego galerniczego raba” i błogosławieństwo niebios. Klapki z oczu spadają. Całkowicie kontrolowany przez satanistyczny Chabad Lubavitch Trump jest wrogiem Rosji i nigdy przyjacielem nie będzie.Putin będzie posłusznie płynąć wyznaczonym przez USA torem interesów amerykańskich ale przed „Rosjanami” będzie on się dumnie puszył, że to on o wszystkim decyduje i przed nikim się nie ugina (jak do tej pory zwykle się to działo). Jednakże zakończenie będzie smutne…

————————————————————————————————————————————

 

Amerykański prezydent-elekt Donald Trump odrzucił ideę ponownej przebudowy stosunków z Moskwą. Powiedział o tym w trakcie konferencji prasowej, która dostępna jest w nagraniu na YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=fAkumy7_Pbc

 

Trump wyjaśnił: „W sprawie Rosji nie będzie żadnego resetu, albo dojdziemy do wzajemnego zrozumienia albo nie„. Jednocześnie nie potwierdził, na pytanie dziennikarki, że on albo ktoś z jego sztabu wyborczego kontaktował się z Moskwą w trakcie kampanii wyborczej.

Ponadto w trakcie spotkania z dziennikarzami powiedział także, że dobre relacje ze strony rosyjskiego przywódcy mogą być korzystne dla relacji pomiędzy dwoma krajami. „Jeżeli Putin lubi Trumpa to ja zaliczam to do aktywów a nie do czynników negatywnych” – powiedział Trump.

Następnie doprecyzował: „Dwa kraje mogą, na przykład, wspólnie walczyć z terrorystami z, zakazanej w Rosji, grupy „Państwo Islamskie” „. Dodał on także, że jeżeli relacje pomiędzy dwoma przywódcami ulegną pogorszeniu to będzie on dużo ostrzej odnosić się do Putina niż demokratka Hillary Clinton, jego przeciwniczka w czasie wyborów prezydenckich.

Za: http://3rm.info/main/65903-lozhnye-nadezhdy-lopnuli-tramp-otkazalsya-ot-idei-perezagruzki-otnosheniy-s-rossiey-putin-dolzhen-lyubit-trampa.html

Data publikacji: 11.01.2017

Nadesłał Borys

http://wolna-polska.pl/wiadomosci/putin-kochac-trumpa-2017-01

KOMENTARZE

 • Trump: „Mamy okropne stosunki z Rosją, lecz potrzebujemy jej, by walczyć z PI”
  W Nowym Jorku odbywa się pierwsza konferencja prasowa prezydenta elekta Donalda Trumpa.

  Prezydent elekt USA Donald Trump oznajmił, że ma nadzieję na nawiązanie dobrego kontaktu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i wspólną z Rosją walkę z ugrupowaniem PI, które stworzyła odchodząca administracja. [Jasno powiedziane – admin]

  – Rosja może nam pomóc w walce z PI, które stworzyła panująca administracja — oznajmił Trump. — Jeśli Putinowi podoba się Trump, to jest to plusem, a nie minusem — dodał on.

  Jednocześnie oświadczył, że również może twardo zachowywać się wobec Rosji. Kto wierzy w to, że Clinton byłaby twardsza w relacjach z Putinem niż Trump?— zadał pytanie prezydent elekt USA. — Nie wiem, czy będę w stanie nawiązać z Putinem dobry kontakt, ale mam taką nadzieję — podsumował Trump.

  Trump odwołał się również do „kompromitujących materiałów”, które rzekomo Rosja ma przeciwko niemu. Gdyby coś mieli, opublikowaliby to — powiedział. Prezydent elekt USA.

  Donald Trump oświadczył, że szanuje stanowisko rosyjskich przedstawicieli, którzy zdementowali skandaliczne informacje na jego temat w mediach. – Szanuję to, co oni (Rosja — red.) powiedzieli — oznajmił Trump na konferencji prasowej w Nowym Jorku transmitowanej przez amerykańskie telewizje.

  Donald Trump oznajmił, że w USA dochodzi do wielu włamań hakerów, w tym ze strony Rosji. „Ma miejsce wiele włamań” — powiedział Trump. Według niego robiła to „Rosja i inne kraje, inni ludzie”.

  Trump oznajmił też, że za jego panowania Rosja będzie szanować USA bardziej, niż miało to miejsce do tej pory.

  – Rosja będzie szanować nas o wiele bardziej, kiedy to ja będę sterował krajem — powiedział Trump. Mam nadzieję na poprawę stosunków z Rosją. Nie będę jednak proponował śmiesznego plastikowego przycisku resetu jak zrobiła to Clinton (Hillary — red.). Co tam resetować? Albo się uda, albo nie — powiedział Trump.

  https://pl.sputniknews.com
 • Domyślam się, że
  ...ta Pała jest za artykuł ze Sputnika?
 • Trump wyjaśnił: „W sprawie Rosji nie będzie żadnego resetu, albo dojdziemy do wzajemnego zrozumienia albo nie„. "///
  -Zamiast resetu może być współpraca. -Na warunkach Trumpa. -Jeśli się go nie słucha jest się "you are fired". -Skończy się dotychczasowa zabawa. -Teraz w Ameryce dochodzą do głosu ludzie którzy nie lubią żartów w stylu; "...co innego słyszę, a co innego widzę". -Zaczyna się ostra jazda. -Już o tym tutejszych "putinowców" informowałem. http://krzysztofjaw.neon24.pl/post/136224,nowa-geopolityka-nasze-stosunki-z-kremlem-1#comment_1357834
 • @Moher 16:13:34
  Żydzi czekają na zielone światło od Trumpa, aby zaatakować Iran. Putin będzie w kropce - Iran i Izrael to sojusznicy platoniczni Izraela. Z drugiej strony, Rosja może poświęcić Iran, bo czytałem, że Rosja cierpi z powodu irańskiej ropy, która powoduje zbijanie ceny.
 • @Talbot 16:25:32 "Iran i Izrael to sojusznicy platoniczni Izraela."
  -Nie rozumiem tego zdania...-Co chciałeś przekazać? ;)
 • 1* kseroboyu obszczymurku ;)
  .
 • @Moher 16:41:15
  "Iran i Izrael to sojusznicy platoniczni Izraela."

  Miało być - Iran i Izrael to platoniczni sojusznicy Rosji.
  Putin będzie musiał wybierać, po której stronie stanie, gdy Izrael zaatakuje Iran.
  Rosja ma dobre stosunki z Iranem i Izraelem.
 • @Paulus.Aquarius 16:42:03
  "1* kseroboyu obszczymurku ;)"

  Co ja bym bez ciebie zrobił...
 • @Talbot 17:09:09 -to poprawione zdanie ma już logiczną składnię.
  -Izrel nie zaatakuje Iranu. -Może sobie o tym tylko marzyć -:)))
 • @Moher 17:17:08
  US-Iran nuclear deal: Iran's President warns Trump not to ruin agreement

  http://edition.cnn.com/2016/12/06/politics/iran-warns-donald-trump-nuclear-deal/

  Donald Trump a wojna z Iranem

  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/donald-trump-wojna-z-iranem
 • @Talbot 17:09:09
  Izrael nie zaatakuje iranu.
  Iran wejdzie w wojne z as wczesniej.
  Trump jest masonem zakochanym w kulcie slonca w tym przyladku pod postacia apolla.
  Juz zapowiadal zniesienie regulacji bankowych wprowadzonych po krachu na rynku hipotek i w systemie bankowym tylko po to zeby wyciagnac bailout od spoleczenstwa.
  Teraz zaczna jazde na wall street.
  No i trzeba bedzie 'silowo' rozwiazac kwestie isis...
  Znaczy sie wyslac wojsko w region.
  : )))
  Ludzie sa gluuuupi.
  Poszukiwacze prawdy nie rozumieja jakim statusem zostali opatrzeni.na kartach biblii.
  Wielu przy koncu, wybranych, zostanie zwiedzonymi.
  Trump i putin to pacynki systemu ktorych zadaniem jest rozegranie swoich spoleczenstw.
  Dwadziescia pare lat temu trump powiedzial publicznie ze jezeli startowal by w wyborach na prezydenta to zrobil by to jako reprezentant relublikanow.
  Dodal ze ich elektorat jest tak glupi ze moglby kampanie oprzec w calosci na klamstwach, a i tak zostalby prezydentem.
  No i masz, wieszcz.
  : )))
  Przyjacie clintownow ktory razem z bilem latal na amerykanska wersje bunga bunga do znanego zydowskiego przyjaciela.
  Ferajna insiderow...
  : )))
 • @eonmark 17:30:29
  "Ferajna insiderow.."

  Nie jestem dobrze poiformowany, jestem kawiarnianym politykiem.
 • Mehran T. Keshe: zagrożenie wielkimi trzęsieniami – Obama może pozostać prezydentem
  W ubiegłym tygodniu dostaliśmy wiele zapytań odnośnie sytuacji z trzęsieniami ziemi i jakie są prognozy. Oczekujemy w najbliższym czasie wielkich trzęsień ziemi rzędu 8, 9 i być może po raz pierwszy 10 (w skali Richtera). W ciągu najbliższych kilku dni będzie to miało miejsce w pobliżu Japonii i na Zachodnim Wybrzeżu USA. Zaproponowaliśmy dyrektorom i zespołowi naszej fundacji na Uniwersytecie w Tokio by jak najszybciej stamtąd wyjechali. Jeśli dojdzie do zbiegu trzęsień ziemi, który już się zamanifestował poprzez dotarcie do stałej części skorupy ziemskiej, będziemy świadkami sytuacji podobnej do tej, która obserwowaliśmy w Fukushimie. Jest to sytuacja alarmowa, choć nie możemy dokładnie określić pozycji i płata, ale przewidujemy trzęsienie rzędu 6.5 do 9 na wybrzeżach Japonii. Traktujemy to na tyle poważnie, że zaproponowaliśmy naszemu zespołowi opuszczenie swoich pozycji, co jest sytuacją wyjątkową.

  https://www.monitor-polski.pl/mehran-t-keshe-zagrozenie-wielkimi-trzesieniami-obama-moze-pozostac-prezydentem/#more-13507
 • @Talbot 19:21:53
  -Najpoważniejsze trzęsienie ziemi będzie na Bliskim Wschodzie. -Konkretnie w półocno- wschodniej części Morza Śródziemnego -Poważnie. -Płyta afrykańska prze na północ. -Naprężenia rosną. -Zapamiętaj to sobie co przeczuwa moher :)))
 • @Talbot 14:49:21
  Talbot, twój rezydent przyjmuje braci swojej żony!
  Ekscelencjo, Pani Ambasador,
  Ekscelencjo, Panie Profesorze,
  Szanowni Państwo Ministrowie,
  Ekscelencjo, Panie Rabinie,
  Szanowni Panowie Przewodniczący, Prezesi,
  Wszyscy Dostojni Zgromadzeni Goście,

  Bardzo serdecznie dziękuję za przybycie po raz kolejny na przestrzeni ostatnich lat do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie. Spotkanie, które nazwaliśmy w tym roku świąteczno-noworocznym. Chciałbym jednak, żebyśmy wszyscy pamiętali o tym, że jest to spotkanie tradycyjne, które zazwyczaj do tej pory zawsze było spotkaniem związanym z zapaleniem świec chanukowych, ale ponieważ święto Chanuki jest świętem ruchomym w kalendarzu, tak się w tym roku wyjątkowo złożyło na przestrzeni ostatnich lat, że wypadło ono akurat w Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia. I z tego względu zdecydowaliśmy po ustaleniach z Jego Ekscelencją Panem Rabinem, że przeniesiemy je na okres poświąteczny, i że w związku, że święto Chanuki już się zakończyło, w tym roku wyjątkowo zapalenia świec chanukowych nie będzie.


  Ale bardzo serdecznie dziękuję za to spotkanie, bo jest to spotkanie dla mnie bardzo ważne, które w tym roku – można powiedzieć – właśnie niejako wyjątkowo z racji tego dzisiejszego terminu, 13 stycznia, wypada pomiędzy różnymi świątecznymi wydarzeniami – świątecznymi zarówno dla tych, którzy są wyznawcami judaizmu, jak i dla tych, którzy, tak jak ja, są chrześcijanami, katolikami. To po pierwsze święto Chanuki, żydowskie święto radości, żydowskie święto rodziny, ciepła, wspominające cud, do którego doszło w Świątyni Jerozolimskiej, ale to także święto, które miało miejsce dosłownie kilka dni temu, dokładnie 8 stycznia. Święto dziesiątego dnia miesiąca Tewet ‒ święto, które także upamiętnia wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Święto upamiętniające wydarzenia, które miały miejsce w związku z oblężeniem Jerozolimy, a tym samym Świątyni Jerozolimskiej, w 588 r. p.n.e. przez króla babilońskiego Nabuchodonozora. Święto tym razem nie radości – święto smutku, refleksji i modlitwy, bo święto upamiętniające także tych, których data śmierci i miejsce pochówku nie są znane. A więc dziś, po ponad 2,5 tysiąca lat, wspominające także wszystkich tych synów narodu żydowskiego, którzy stracili życie, zostali zamordowani w czasie Holokaustu. A więc święto refleksji i smutku, święto często i łez tak doskonale rozumiane – o czym chcę zapewnić – również przez nas, Polaków, katolików, ludzi wierzących. My także mamy swoje święto – Wszystkich Świętych ‒ gdy upamiętniamy naszych zmarłych bliskich z rodziny, ale tradycyjnie idziemy upamiętnić także wszystkich tych, na których grobach być nie możemy z różnych przyczyn: dlatego że nie możemy na nie dotrzeć, bo są gdzieś daleko, albo dlatego że po prostu nie wiemy, gdzie są.

  Jest to więc w sensie duchowym tradycja tożsama dla obydwu religii i dlatego na to święto, święto niezwykle ważne dla narodu żydowskiego, święto niezwykle ważne dla judaizmu, w sposób – powiedziałbym – piękny nakłada się także to wydarzenie, które dopiero nastąpi, a mianowicie Ogólnopolski Dzień Judaizmu: dzień dialogu międzyreligijnego pomiędzy religią chrześcijańską, katolicką a judaizmem. Uroczystości z nim związane odbędą się wkrótce w Kielcach. Jest to więc takie nasze specyficzne spotkanie świąteczno-noworoczne obejmujące zarazem wiele świąt.

  Ale przede wszystkim chciałem Państwu niezwykle podziękować za przybycie do Pałacu Prezydenckiego, za to, że tutaj jesteście, za to, że razem z moją żoną możemy być z Państwem. Chcę zapewnić, że jest to dla nas niezwykle ważne, a dla mnie ‒ jako Prezydenta Rzeczypospolitej ‒ jest to ważne również w tym znaczeniu państwowym. Bo to nasze spotkanie i Państwa obecność jest elementem wspólnototwórczym tej wielkiej wspólnoty ludzi, którzy mieszkają w Rzeczypospolitej. Bardzo często wracam do określenia „Rzeczpospolita Przyjaciół” ‒ chciałbym, żeby ona taka była zawsze. I to, jak na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci od 1989 roku obserwuję powrót na polską ziemię kultury żydowskiej, gdy obserwuję, jak ona się rozwija, gdy obserwuję, jak z zainteresowaniem przyjmuje ją wielu ludzi mieszkających w Polsce, którzy wcześniej z racji tragedii historycznej, która spotkała naród żydowski, ale i naród polski w okresie II wojny światowej, poprzez Holokaust, gdy kultura żydowska została de facto zniszczona na naszej ziemi, jak ona tutaj wraca, jak wraca do swojej tradycji, jak wraca do tych swoich korzeni, które w tej Polin, ziemi, na której możesz odpocząć, rozwijały się przez tysiąc lat ‒ to muszę powiedzieć, że moje serce napawa się radością. I dlatego się tak cieszę z tego dzisiejszego spotkania, gdy jest Państwa tutaj na tej sali tak wiele i reprezentujecie tak wiele organizacji, które w piękny sposób odradzają się bardzo często w Polsce, a przede wszystkim w piękny sposób działając, budując właśnie ten niezwykle ważny element wspólnotowy – i za to chciałem Państwu po raz kolejny ogromnie podziękować.

  Bardzo się cieszę z tej tradycji spotkania świątecznego, spotkania chanukowego – to już jedenasty rok. Ten 2017 jest jedenastym rokiem, w którym można już śmiało mówić, że jest to właśnie tradycja. Bo przecież rozpoczął ją w grudniu 2006 roku pan prezydent, profesor Lech Kaczyński, który później, w czasie gdy byłem ministrem w jego kancelarii, bardzo wiele mówił mi właśnie na temat tej wspólnoty kulturowej, na temat tego współistnienia, na temat właśnie tego ponad tysiąclecia wzajemnego życia na polskiej ziemi, na temat zasług przedstawicieli narodu żydowskiego dla Polski poczynionych na przestrzeni tych wszystkich lat. Tych przykładów można by wskazać bardzo, bardzo wiele – od ludzi nauki, poprzez ludzi kultury, poprzez ludzi pióra, poprzez ludzi, którzy zasłużyli się dla historii świata swoją postawą, także swoją działalnością naukową, jak Janusz Korczak, Julian Tuwim, o którym przecież uczą się w szkole polskie dzieci, którego poezja jest tak kochana przez Polaków, i wielu, wielu innych. Naukowcy, którzy uzyskiwali Nagrody Nobla, czy wreszcie ludzie, którzy zajęli się wielkim biznesem, jak Samuel Goldwyn, twórca wielkiej wytwórni filmowej Metro-Goldwyn-Mayer. To jest historia wszystkich tych, którzy tu się urodzili, w Rzeczypospolitej, i którzy stąd bardzo często poszli w świat, niosąc z sobą tamto wspomnienie.

  Miałem ten zaszczyt być 30 września w Jerozolimie na smutnej uroczystości – uroczystości pogrzebowej wielkiego izraelskiego polityka Szimona Peresa. Żegnaliśmy Pana Prezydenta, dwukrotnego Pana Premiera. Ale być może niewielu ludzi pamięta, że urodził się on pod nazwiskiem Szymona Perskiego w II Rzeczypospolitej w 1923 roku w powiecie nowogrodzkim. Niezwykle ciekawie wspominał: „Urodziłem się w małym sztetlu. Urodziłem się pomiędzy dwoma wojnami, gdy ta ziemia była w Polsce, ale ponieważ była to mała społeczność żydowska, właściwie wyłącznie żydowska, choć mieszkali tam i Białorusini, i Rosjanie, właściwie miałem poczucie, że nawet właśnie przed emigracją urodziłem się w Izraelu”. Ktoś może w Polsce się oburzy na te słowa, że takie poczucie miał wtedy Pan Premier, ale ja się tylko uśmiechnę i powiem tak: „To popatrz na polskie Chicago. Ilu Polaków rodzących się dzisiaj w Chicago w środowisku polskim, tego ponad miliona Polaków, którzy tam mieszkają, ma poczucie, że właściwie urodziło się i mieszka w Polsce, bo obraca się całkowicie w społeczności polskiej? Ale czy oni swoją pracą, swoim wysiłkiem i swoją postawą nie budują także tego państwa, w którym mieszkają, czyli Stanów Zjednoczonych? Tak jest! Czy oni nie są członkami wspólnoty Stanów Zjednoczonych? Czy oni jeżeli w taki czy inny sposób uzyskają amerykańskie obywatelstwo, gdy trzeba, nie idą bronić Stanów Zjednoczonych i ich interesów? Idą”.

  I tak właśnie było przez te ponad tysiąc lat, że narody polski i żydowski współistniały tutaj z sobą, tak zresztą jak i inne narody na ziemi II Rzeczypospolitej. Żydzi wnieśli wielki wkład w rozwój polskiej kultury, wnieśli wkład w rozwój polskiej nauki, tak jak i światowej nauki, wnieśli wielki wkład także w polską niepodległość – podkreślałem to wielokrotnie. Jeśli ktoś ma wątpliwości, nich pójdzie na cmentarz, na którym leżą legioniści Józefa Piłsudskiego, na którym leżą obrońcy Rzeczypospolitej z 1920 roku, na którym leżą ci, którzy Polski bronili w 1939 roku. Niech zbada historię Powstania Warszawskiego, a zobaczy tam tych, którzy byli członkami narodu żydowskiego, którzy urodzili się Żydami, ale którzy czuli się także i obywatelami Rzeczypospolitej i uważali Rzeczpospolitą za swój kraj, za swoje państwo, za które byli – i jego niepodległość – gotowi oddać życie.

  Dlatego bardzo dziękuję za to dzisiejsze spotkanie, bo ogromnie mnie cieszy to, jak powiedziałem wcześniej, że kultura żydowska w Polsce się odradza. Ogromnie cieszy mnie również to, że wielu Polaków wspiera to odradzanie się kultury żydowskiej. Tak jak są te piękne festiwale: Łódź Czterech Kultur, Warszawa Singera czy bliski mojemu sercu Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.

  Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za to nasze spotkanie. Ogromnie dziękuję za przybycie do Pałacu Prezydenckiego. Będziemy z żoną mieli tę niezwykłą przyjemność i niezwykłe przeżycie dosłownie w poniedziałek udać się z oficjalną wizytą do Izraela ‒ do ziemi wielu religii, do ziemi wielu kultur, ale przede wszystkim do ziemi narodu wybranego. Bardzo się z tego powodu cieszę i chcę Państwa wszystkich zapewnić, że to dla nas niezwykle wzruszające wydarzenie, które na pewno będzie dla nas również i wielką inspiracją.

  Jeszcze raz Państwu dziękuję za obecność i mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się znów przy świecach chanukowych, tak jak i rok temu. A w tym roku chciałem jeszcze raz wszystkim Państwu życzyć wszelkiego powodzenia, wszelkiego dobra, spokoju w rodzinach, możliwości rozwijania się w Rzeczypospolitej i powodzenia we wszystkich Państwa zamierzeniach.

  Dziękuję serdecznie.
  strona: www.prezydent.pl
 • @Wrzodak Z. 21:38:03
  "Talbot, twój rezydent przyjmuje braci swojej żony!"

  Niech sobie przyjmuje - zobacz kogo w Rosji przyjmują.

  Jedność w Szatanie – Putin złożył satanistom Rosji życzenia szczęścia i pomyślności

  http://wolna-polska.pl/wp-content/uploads/2016/12/a200.jpg


  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/jednosc-szatanie-putin-zlozyl-satanistom-rosji-zyczenia-szczescia-pomyslnosci-2016-12
 • Ciekawe co będą robić sługi szatana i co się z nimi stanie,
  gdy Pan Jezus przyjdzie zniszczyć ich szefa? -A że przyjdzie i zniszczy to chyba nie ma wątpliwości, skoro obiecał. -Chcielibyście być w ich skórze? ;(
 • @Moher 01:40:50
  Zobacz co Szatan robi

  https://www.youtube.com/watch?v=UspMI12_q2k
 • @Talbot 12:18:36 A to ci dopiero!
  -Nie wiedziałem, że szatan podmywa tory kolejowe. :)))
 • @Moher 13:31:54
  Takie cuda tylko w Ameryce...
 • @Talbot 15:18:41 "Takie cuda tylko w Ameryce..."
  A takie w Rosji; https://youtu.be/yH00gIN0Jkk
 • @Talbot 12:18:36
  -Według mnie woda to nie szatan -:), ale swoje zrobić potrafi; _Tutaj Japończyk krzyczy, "straciliśmy wszystko, tutaj jest piekło" -:(; https://youtu.be/5IKIazZc-a8
 • @Talbot 12:18:36
  https://youtu.be/S2ZOmMH4WHA

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

ULUBIENI AUTORZY