Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
678 postów 5806 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Łukaszenka: „Przeżyjemy bez Rosji i bez ich ropy!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Chcą mnie obalić? Niech obalają!”

Takiego napięcia na linii Mińsk – Moskwa jeszcze nie było. Po załamaniu się rozmów o cenie rosyjskiego gazu dla Białorusi i wstrzymaniu dostaw rosyjskiej ropy, prezydent Aleksander Łukaszenka raz po raz w czasie swojej piątkowej 7-godzinnej konferencji prasowej wracał do tematu konfliktu z Rosją.

 

„Poradzimy sobie bez rosyjskiej ropy. Tak, będzie ciężko i drogo. Ale wolności nie mierzy się  żadnymi pieniędzmi. Poradzimy sobie. W Rosji tego nie rozumieją. Myślą, że nie mamy wyjścia. Białoruś przeżyje bez Rosji, jestem o tym przekonany. Ale jeśli się rozejdziemy to na zasypanie potem tego rowu będą potrzebne dziesięciolecia” – ostrzegł Łukaszenka.

„W kierownictwie Rosji są różne siły. To bardzo źle, że niektóre rzeczy są sprzeczne z opinią samego prezydenta. Taka sytuacja jest do niczego. To zaostrzenie z Rosją – to już nie pierwszy raz. Rosja często już sięgała po gazową rurę i to samo robi teraz. Czemu chcecie ścisnąć nas za gardło?” – pytał władze na Kremlu białoruski prezydent.

 

„Nastąpiło zaostrzenie, gdyż Rosji wydaje się, że Białoruś od niej odejdzie, że nasz szef MSZ Makiej to główny wróg, który prowadzi Białoruś na Zachód. Ale żaden Makiej nie prowadzi rozmów w Brukseli, Berlinie, ani Waszyngtonie bez mojej zgody. Przecież sam Putin mi mówił: nie żryj się z Zachodem, a to ciągle mnie pytają: dlaczego wspieram dyktatora?” – argumentuje Łukaszenka.

„Po co oni to robią?” – zastanawiał się białoruski prezydent nad przyczynami zaostrzenia polityki Rosji wobec Białorusi. I sam sobie odpowiedział: „Bo mam zbyt wysokie notowania w rosyjskich regionach, trzeba je obniżyć. Ale przecież nikt w Rosji nie uwierzy, że Łukaszenka to wróg i wasze kierownictwo się na tym sparzy” – ostrzegł Moskwę białoruski prezydent.

 

Poskarżył się też, że z jego ministrami nikt nie chce w Rosji rozmawiać i że są oni tam lekceważeni. Przyznał, że nie zdołali oni porozumieć się z Rosją w sprawie cen gazu dla Białorusi.

„Stosunki z Rosją są bardzo ostre. Aż się boję powiedzieć o jedno słowo za dużo. Nie będę wam tu ujawniał tego, czego nie powinniście wiedzieć. Ale zapamiętajcie: ja się uczyłem w rosyjskiej szkole pod Smoleńskiem. Moja mama była dojarką – komunistką. I dopóki jestem prezydentem to nikt u nas w rosyjskiego człowieka nie rzuci kamieniem” – obiecał Łukaszenka.

Za chwilę jednak przyznał faktycznie, że dotychczasowa polityka Białorusi była za bardzo prorosyjska. „Niezupełnie nam wyszło z tą wielowektorową polityką. Lecieliśmy faktycznie tylko na jednym skrzydle, no i sami widzicie dokąd żeśmy przylecieli” – zauważył ponuro.

Łukaszenka odniósł się też do pojawiających się coraz częściej informacji o szykowanym jakoby przez Moskwę zamachu stanu, który ma go obalić. „Mówicie, że wewnątrz mojego prezydenckiego obozu dojrzewa przewrót, że wkrótce mnie obalą. Niech obalają, ale ja i tak nie zrezygnuję ze swojej polityki” – zapewnił.

 

„Jeśli się w swojej polityce bardzo mylę, to trzeba mnie zastąpić na następnych wyborach prezydenckich. Nie trzeba tego robić przez Majdan i rewolucje. Obalenie mnie to by było piętno hańby dla białoruskiego narodu, tak jak Majdan był piętnem dla narodu ukraińskiego. „No i zmienili tam władzę i co mają z tego?” – pyta Łukaszenka.

Czytaj także: Łukaszenka broni polskiej kiełbasy jak niepodległości! Poszedł z Moskwą „na noże”

 

Reporters.pl

KOMENTARZE

 • Łukaszenka oskarżył Rosję o naruszenie traktatów międzynarodowych
  https://cdnpl1.img.sputniknews.com/images/120/06/1200620.jpg


  Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka oskarżył Rosję o naruszenie traktatów międzynarodowych w związku z przywróceniem stref granicznych.

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201702034754309-Bialorus-Rosja-Lukaszenka/
 • Łukaszenko o relacjach z Rosją: po co chwytać nas za gardło?
  Podczas piątkowej konferencji Aleksandr Łukaszenko mówił wiele na temat stanu obecnych stosunków białorusko-rosyjskich: w tym tworzonej przez Rosjan strefy przygranicznej, bazy rosyjskiego lotnictwa w Bobrujsku, szantażu gazowo-naftowym czy sytuacji w ramach Unii Eurazjatyckiej.

  http://static.kresy.pl/image/ma/8f3aefda1e7da39614337be393c27606.jpg

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/lukaszenko-o-relacjach-z-rosja-po-co-chwytac-nas-za-gardlo
 • żydo-chazarskie ścierwa żydowskie w Polsce twierdzą !!!
  że mogą się obyć bez eksportu do Rosji !!!! a to jest KŁAMSTWO !!!
  ścierwa żydowskie plują na Rosję ! domagają się sankcji ! ale bez eksportu do Rosji nie mogą żyć !

  2016 r Białoruś eksportowała do Rosji pięć razy więcej jabłek niż sama produkuję ! co to znaczy ? a to że ścierwa żydowskie w Polsce przy pomocy Białorusi eksportuje do Rosji towary żywnościowe !!!! [ co prawda po kosztach własnych,bo Białoruś bierze za pośrednictwo ]
  !
  bydlaki żydowskie !!! mordy macie pełne nienawiści do Rosji ale bez niej nie istniejecie skurwysyny żydowskie !!!
  !
  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach ! POLSKA KRAJEM NEUTRALNYM !!!
  bez żydów to Polska bezpieczna i bogata ! precz z żydowską Ukrainą !!
 • @ele 09:52:23
  "ścierwa żydowskie w Polsce przy pomocy Białorusi eksportuje do Rosji towary żywnościowe !!!!"

  Twoim zdaniem polscy sadownicy są ścierwami chazarsko-żydowskimi?
  Może Łukaszenka też jest takim ścierwem bo szkodzi Rosji?
 • Do żydowskiego ścierwa @Talbot 10:21:46
  Co udajesz durnia większego niż jesteś ? ! od kiedy to w Polsce sadownicy i rolnicy zajmują sie osobiście eksportem ?????? !!!!!! to WY żydowskie ścierwa od 27 lat macie monopol na rządzenie Polską !!!!

  [ rolnik w Polsce ma do powiedzenia tyle co żydzi za Hitlera w Niemczech łajdaku żydowski !!!!!

  Od kiedy to rolnicy są żydami ?????? !!!! rolnik w Polsce jest Słowiańskiego pochodzenia i dlatego jest NISZCZONY przez takich gnoi jak wy ścierwa żydowskie !
  [ obojętnie czy rządzili SLD PSL PO Nowoczesna polityka jest JEDNA , ANTY-POLSKA W INTERESIE ŚWIATOWEGO ŻYDOSTWA ! ]

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach ! Polska jest okupowana przez żydów rasistów !!!!
 • @ele 12:20:06
  "Co udajesz durnia większego niż jesteś ? ! od kiedy to w Polsce sadownicy i rolnicy zajmują sie osobiście eksportem ?????? !!!!!! to WY żydowskie ścierwa od 27 lat macie monopol na rządzenie Polską !!!! "

  Prezentujesz bolszewiku typową, turańską kulturę.
 • @ele 12:20:06
  Były przywódca separatystów nawyzywał ich od „dupogłowów”

  http://reporters.pl/wp-content/uploads/2017/01/separatysci_glowodupy.jpg

  „Wartość bojowa – niska, mobilność – brak, bojowy duch – parszywy”.

  http://reporters.pl/5174/byly-przywodca-separatystow-nawyzywal-ich-od-dupoglowow/
 • @
  ...to zupełnie niemożliwe, by przyjazna, miłująca pokój Rassija kogokolwiek - a już szczególnie bratnich Słowian - trzymała za gardło. I żeby do tego użyła kontraktów energetycznych w środku zimy - to całkowity absurd i bezczelne pomówienie!

  To się jeszcze nigdy nie zdarzyło - ten Łukaszenka to musi być jakiś żydo-Pisowiec
 • @ele 12:20:06
  Die Welt: Moskwa zainicjowała negocjacje ws. zniesienia sankcji

  https://cdnpl2.img.sputniknews.com/images/442/70/4427083.jpg

  W przededniu szczytu szefów państw Unii Europejskiej rosyjski stały przedstawiciel przy UE Władimir Czyżow „nieoczekiwanie" zaproponował „złagodzenie ostrego tonu rozbieżności" między Moskwą a Brukselą - pisze niemiecka gazeta Die Welt.

  Rosja nie ma nic przeciwko ściślejszej współpracy z Unią Europejską na wielu płaszczyznach i jest gotowa zrezygnować z embarga na produkty rolne, jednak w takim wypadku Unia Europejska będzie musiała znieść antyrosyjskie sankcje — donosi niemiecki dziennik.
  Obecnie Moskwa „składa propozycje Europejczykom" — kontynuuje gazeta. Według stałego przedstawiciela Rosji przy UE Władimira Czyżowa Rosja jest gotowa do współpracy wojskowej z Unią Europejską.

  — Naprawdę można sobie wyobrazić, że rosyjska armia będzie uczestniczyć w operacjach Unii Europejskiej, tak jak to robią państwa trzecie — podkreślił stały przedstawiciel Rosji.
  https://pl.sputniknews.com/swiatowa_prasa/201612144427136-moskwa-sankcje-zniesienie-die-welt/

  Jak sam widzisz - Rosja nie ma nic przeciwko współpracy z żydami z UE i USA
 • Czy Putin ma kandydata na miejsce Łukaszenki?
  Coś mnie zastanawia. Bo te nerwowe oświadczenie wskazuje że, Putin może mieć kandydata na miejsce Łukaszenki. A to oznacza, że w elitach władzy na Białorusi wzrasta niezadowolenie do kierownictwa państwa.
 • Łukaszenka nie pozostaje bierny i aktywnie reaguje na kurs obrany przez Rosję
  Białoruś złożyła pozew przeciwko Federacji Rosyjskiej w związku ze zmniejszeniem przez nią dostaw ropy naftowej. Aleksander Łukaszenka nazwał postępowanie Kremla „kpiną” i dodał, że jego kraj "może obejść się" bez rosyjskiego surowca.
  Białoruski prezydent poinformował, że pozew dotyczy zmniejszenia dostaw rosyjskiej ropy, które nastąpiło w wyniku trwającego od dłuższego czasu sporu. Oskarżył Rosjan o eskalowanie konfliktu, dotyczącego na początku tylko gazu, a następnie rozszerzonego (z winy Rosjan, jak twierdzi Łukaszenka) na kwestie związane z ropą naftową.

  Łukaszenka określił trwający konflikt i postępowanie Rosjan „kpiną”. W jego opinii Białoruś może obejść się bez rosyjskiego surowca, ponieważ „niezależność jest cenniejsza, niż ropa”. Następna runda negocjacji zaplanowana jest na 4 lutego.

  http://www.energetyka24.com/540691,lukaszenka-bialorus-poradzi-sobie-bez-rosyjskiej-ropy
 • @Husky 20:04:01
  Odkryliśmy duże złoża ropy naftowej – oświadczył białoruski minister zasobów naturalnych Andriej Kowtucho na konferencji prasowej.

  Minister poinformował, że złoże Szatiłkowskie znajduje się w dorzeczu Prypeci. Zasoby ropy są duże, ale jak bardzo – to oszacują to eksperci – zapowiedział Kowtucho. Złoże zostanie przekazane białoruskiemu przedsiębiorstwu naftowemu Biełorusnieft, które rozpocznie wydobycie.

  http://kresy24.pl/bialorus-odkryla-duze-zloza-ropy-koniec-zaleznosci-od-moskwy/
 • Białoruś vs. Białorosja
  Nazwa Białorusi z pewnością nie pomaga jej w byciu postrzeganą jako niepodległe, odrębne od Rosji państwo. Białorusini walczą więc, by w obcych językach nie być przynajmniej czymś w rodzaju Białorosji. Polem walki jest Wikipedia, ale i dyplomatyczne salony.

  Oficjalną nazwą państwa, tak w języku białoruskim, jak i rosyjskim, jest Biełaruś, pochodząca od Rusi, a nie Rosji. Wcześniej, w czasach sowieckich, Biełaruś była jednak Biełorussiją, zdecydowanie kojarzącą się z wielkim sąsiadem.

  Nie zawsze jednak tak było. O nazwę Białorusi toczy się bowiem wojna edycyjna, z wymuszonym na razie poprzez blokadę edycji rozejmem. Hasło od powstania w 2003 roku do 2004 roku, a potem także między styczniem a majem 2011 roku funkcjonowało jako Biełaruś. W rezultacie grono adminów, przeanalizowawszy 40 argumentów za i 21 przeciw Biełarusi, zachowało jednak Biełorussiję. Przynajmniej do chwili, gdy w praktyce codziennego dnia któraś z nazw zdobędzie zdecydowaną przewagę, czyli trafi do tzw. uzusu.

  Argumenty obu stron są znane: Białorusini żądają uznania ich prawa do ustalania nazwy własnego państwa, powołując się przy tym na niektóre, m.in. rosyjskie, dokumenty uznające za poprawną właśnie Biełaruś. Rosjanie odparowują, że nikt nie będzie im dyktował, jak mają w swoim własnym języku nazywać sąsiednie kraje, również wyciągając przy tym dokumenty, oddające pierwszeństwo Biełorussii.

  Końca tej batalii nie widać. Na stronie Change.com powstała właśnie petycja do adminów rosyjskiej Wikipedii o kolejną zmianę nazwy hasła. Na razie zebrano 1682 podpisy. Wcześniej w walkę o Biełaruś zaangażowali się za to białoruscy dyplomaci. Sprawę poruszono np. w 2009 roku podczas spotkania ministrów sprawiedliwości Białorusi i Rosji. Udało się nawet uzyskać poparcie ówczesnego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Niestety, jak wiele innych oświadczeń Miedwiediewa, i to pozostało na papierze.

  Dyplomatyczne zabiegi Mińska nie dotyczą zresztą tylko Rosji. W szeregu innych języków tradycyjnie stosowało się różne odmiany Białorosji, które ambasady RB postulują zamienić pochodnymi Biełarusi. W świecie anglojęzycznym to się już udało, Belarus niemal całkowicie zastąpiła sowiecką Byelorussię, nie wspominając nawet o przedrewolucyjnej White Russii. Belarus coraz częściej pojawia się też w języku niemieckim (zamiast słowa Weißrussland), Bélarus zdarza się we francuskim (w miejsce nazwy Biélorussie).

  Trwa starcie Belarús kontra Belorrusia w języku hiszpańskim, Bilarus kontra Bilarusija po arabsku czy Belarus kontra Rusjah ha-Lewanah po hebrajsku. Spośród wszystkich wymienionych języków jedynie angielska i hebrajska wersje Wikipedii przychyliły się do tej pory do postulatów białoruskich dyplomatów. Białoruś nie jest przy tym jedynym krajem, który próbuje forsować w innych językach zmianę dotychczasowego określenia samej siebie.

  Całej awantury dałoby się uniknąć, gdyby na przełomie XIX i XX wieku działacze białoruskiego odrodzenia narodowego zdecydowali się na promowanie innej nazwy kraju. Jedną z propozycji było odwołanie się do dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego i nazwanie się Wielkolitwą (biał. Wialikalitwa) albo po prostu Litwą. A że byłyby dwie Litwy? Cóż, choć w świecie, w którym istnieją dwa Konga, dwie Koree i aż cztery Gwinee ten argument wydaje się możliwy do zbicia, to jednak i w tym przypadku państwo ze stolicą w Mińsku byłoby mylone z sąsiadem. Tyle że innym.

  Pojawił się też pomysł, żeby odwołać się do plemienia Krywiczów, przed tysiącleciem żyjących między Mińskiem, Połockiem i Witebskiem, które aktywnie przysłużyło się powstaniu zalążków państwowości w tym regionie Europy. Na wschodzie graniczylibyśmy więc z Krywią (biał. Krywija albo Kryuja). Nazwa o tyle do pomyślenia, że np. Łotysze i tak już nazywają Białoruś Baltkrieviją. Poniżej Maja Krywija w wykonaniu poety i barda Eduarda Akulina (tomik Napaczatku była Pieśnia. Wybranaje, Miensk 2004).
  Złośliwy chichot historii sprawił jednak, że z kolei Rosja po łotewsku to... Krievija. Łotysze przenieśli na nią nazwę staro(biało)ruskiego plemienia, z którym sami graniczyli. Gdyby więc Białoruś stała się Krywią, musiałaby się liczyć z faktem, że nawet ta zmitologizowana nazwa dla jednego z sąsiadów nie byłaby niczym innym, jak właśnie Białorosją.

  http://potocki.blox.pl/html
 • LUBIĘ ŁUKASZENKĘ
  Fajnie by było jak byśmy go zaprosili na 100-tną rocznicę odzyskania Niepodległości w roku 2019-tym pod Pomnik Dmowskiego. I jak by przyjechał i dobre słowo do Polaków powiedział. Dobry sąsiad to skarb. I o takich sąsiadów trzeba dbać. Polacy i polskie zabytki pod rządami dobrego króla Białorusi, to jest Pana Aleksandra Łukaszenki mają się dobrze, Białorusini nas lubią i dobrze w swoim państwie gospodarzą, Rosjanie na Białorusi mieszkający - dobrze się mają. To jest piekny cud i niech ten cud trwa.
  + Amen!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY