Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
593 posty 5400 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

"Bracia Słowianie"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Tylko u nas. Wywiad z Grzelakiem o patologiach w Rosji i Rosjanach

 

Autor licznych artykułów o Rosji publikowanych w tygodniku „Najwyższy Czas”, książek („Gra z Rosją”, „Rosja bez złudzeń”, i najnowszej „Matrioszka od środka czyli rosyjskie klimaty”), Wojciech Grzelak, który przez wiele lat mieszkał i pracował w Rosji, w wywiadzie dla Jana Bodakowskiego ukazuje prawdę o Rosji i Rosjanach.

Wielu prawicowców w Polsce, ale także i w krajach zachodu, wierzy, że Rosja jest ostoją cywilizacji, ostatnim bastionem tradycyjnej moralności. Czy to prawda czy sprawna propaganda Kremla nie zgodna z rzeczywistością?

 

Mentalność rosyjska różni się zdecydowanie od europejskiej. Bardzo trafnie uchwycił to Feliks Koneczny. Pewne punkty kultury turańsko-słowiańskiej (czy też cywilizacji prawosławnej, jak woli Samuel Huntington) mogą być wspólne z moralnością łacińską, jednak jej istota jest z gruntu odmienna. Wystarczy choćby przyjrzeć się szczególnym rosyjskim relacjom pomiędzy władzą a ludem. Celowo nie używam terminu „społeczeństwo”, pojęcie ludu jest bowiem wyjątkowo silnie zakorzenione w tradycji rosyjskiej, zostało nawet przejęte przez bolszewików. Rosjanie są zazwyczaj nieprawdopodobnymi szowinistami, przekonanymi, że wyjątkowość ich narodu oraz wypełnianie przezeń wyjątkowej misji imperialnej uprawnia do stosowania wobec rywali dowolnych metod. Na Zachodzie zrodził się etos rycerski; bohaterowie staroruskich bylin okładają się maczugami jak popadnie, a wszelkie podstępy są aprobowane. Owszem, zakazy parad cudaków czy też ostra reakcja związana z obrazoburczymi wygłupami „artystek” z „Pussy Riot” wywołują wrażenie, że Kreml stoi na straży normalności. Sęk w tym, że według naszej miary Rosja to nienormalność. Upatrywanie w niej strażnika tradycji w sensie zachodnim to jak gaszenie pożaru ogniem. Czyli coś podobnego do „wyzwolenia” Polski spod niemieckiej okupacji przez Armię Czerwoną.

Jak jest rola cerkwi w współczesnej Rosji? Czy rosyjska cerkiew może się pochwalić takim wpływem na moralność Rosjan jak kościół katolicki w Polsce na moralność Polaków? Czy moralność chrześcijańska jest istotna dla Rosjan?

Na pewno nie w takim stopniu jak dla Polaków. Odpowiadają za to rozmaite czynniki. Jednym z nich jest trwające przez kilka pokoleń doświadczenie bolszewizmu i wynikająca z niego ateizacja Rosji, destrukcja rodziny, kształtowanie marksistowskiego światopoglądu itp. Rosyjska Cerkiew zwiększa swój materialny i duchowy stan posiadania, czyż jednak można mówić tu o jej moralności, skoro nie dokonała samooczyszczenia? Mam na myśli współpracę jej dostojników ze zbrodniczym systemem komunistycznym. Jak można odrodzić się tkwiąc w grzechu? Coraz więcej Rosjan deklaruje się jako wyznawcy prawosławia, ich wiara jest jednak bardzo powierzchowna. Trzeba pamiętać, że prawosławie to szczególna konfesja, w znacznym stopniu działająca na zmysły (architektura cerkwi, złocenia ikon, śpiew), skłaniająca jednostki wyjątkowo wrażliwe do głębokich przeżyć mistycznych, jednocześnie jednak inspirująca do poszukiwań prowadzących na manowce, czego dowodem jest mnogość bardzo osobliwych grup religijnych wyrosłych w łonie wyznania ortodoksyjnego, takich jak mołokanie czy skopcy. Stosunkowo nikła w porównaniu do możliwości jest też działalność społeczna Cerkwi, szczególnie w przypadku przeciwstawiania się patologiom społecznym.

Rosyjskie ustawodawstwo uznaje tylko kilka religii (w tym prawosławie, judaizm, islam, buddyzm), inne dyskryminuje (np. katolicyzm). Jak rozwija się żywioł islamski w Rosji? Jak oceniane jest przez Rosjan to, że władze nad częścią federacji Putin oddał islamistom (Kadyrowowi w Czeczenii) i wysłał na wojnę w Ukrainie do walki z „braćmi” Słowianami oddziały islamistów?

Obecnie wielu Rosjan ufających kremlowskiej propagandzie uważa Ukraińców lojalnych wobec władz w Kijowie raczej za banderowców niż za „braci Słowian”. Ogół Rosjan przeważnie nie wie, jak obecnie wygląda sytuacja w Czeczeni, zadowala ich świadomość, że nie ma tam wojny. Jest to zresztą symptomatyczne, bowiem sowiecka propaganda straszyła bez przerwy wojną. Wmawiano Rosjanom, że ich niski poziom życia to skutek wyrzeczeń, jakie musieli ponieść dla ocalenia świata przed faszyzmem. Niektórzy Rosjanie wydają się zadowoleni z faktu, że islamiści przelewają krew tym razem w obronie interesów rosyjskiego imperium, nie zaś w walce przeciwko niemu. Bystrzejsi obserwatorzy dostrzegają jednak, że ceną za to jest zwiększenie wpływów rządzącego Czeczenią Kadyrowa, które sięgają Moskwy. Islam z pewnością przysporzy Rosji jeszcze wiele problemów, wskaźniki demograficzne w tym kraju poprawiają głównie muzułmanie. Nie należy też zapominać o podbrzuszu Rosji, jej południowej granicy w Azji Środkowej, gdzie znajdują się dawne islamskie republiki sowieckie. Islam to również religia największej mniejszości narodowej Rosji, czyli Tatarów.

Część osób sceptycznych wobec Żydów w Polsce sympatyzuje z Putinem. A jak wygląda pozycja Żydów w Rosji, relacje Rosji z Izraelem i społecznością żydowską na świecie?

Na prowincji rosyjskiej napis na murze lub parkanie „Bij Żydów!” nie jest jakimś szczególnym wyjątkiem. Kiedyś w cerkwi zaczepiła mnie starsza kobieta i zaczęła przytaczać stanowiska niektórych wybitnych postaci z dziejów prawosławia wobec kwestii żydowskiej, oczywiście zdecydowanie negatywne. Krążą słuchy o żydowskim pochodzeniu Putina i Miedwiediewa, z tego powodu przywódcy Rosji krytykowani są przez „prawdziwych” patriotów. Z drugiej strony prezydent rosyjski zyskuje uznanie innych środowisk nacjonalistycznych, gdy otwarcie mówi o ogromnej dominacji Żydów w pierwszym rządzie bolszewickim, sugerując w ten sposób, kto powinien odpowiadać za zbrodnie komunistyczne. Z kolei część Rosjan oburzyła się, gdy przed rokiem Putin zaprosił obawiających się o swoje życie Żydów z Europy do Rosji. „A bo ich tu mało?” – powtarzano wówczas podczas domowych dyskusji.

Jak współczesna Rosja odnosi się do dziedzictwa Związku Sowieckiego. Czy bolszewia jest częścią współczesnej tradycji Rosyjskiej, szczególnie wśród młodych Rosjan? Jaka jest polityka historyczna i kreowania tożsamości władz rosyjskich?

Skoro Włodzimierz Putin uważa rozpad Związku Sowieckiego za największą katastrofę geopolityczną XX stulecia, to jest oczywiste, że komunistyczne dziedzictwo stanowi integralny składnik współczesnej Rosji, a nawet jej fundament. Zbudowanie normalności na podstawach z kłamstwa oraz ludzkiej krwi i łez jest niemożliwe. Pomniki Lenina postawione w czasach sowieckich stoją na swoich miejscach, przeważnie na centralnych placach miast i osiedli, zwykle w niewielkim oddalaniu od cerkwi, w których jako święci męczennicy prawosławni czczeni są członkowie rodziny Mikołaja II, zamordowani na rozkaz wodza bolszewików. Już choćby na tym przykładzie widać, oględnie mówiąc, niespójność współczesnej rosyjskiej polityki historycznej. Jednak nie tylko władzom w Moskwie, ale także zwykłym Rosjanom, ta schizofrenia zdaje się nie przeszkadzać. Obejmuje ona także pokolenie urodzone w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Byłem świadkiem, jak pewna dwudziestolatka podczas towarzyskiej rozmowy o bieżących wydarzeniach powtarzała frazę zapewne zasłyszaną w domu: „Stalin by się teraz przydał…”.

Jaka jest sytuacja społeczna Rosji? Czy Rosja rozwija się i modernizuje, czy trawią ją patologie społeczne (alkoholizm, narkomania, epidemie, bieda, korupcja czy bezdomność dzieci)?

Zdarzały się w wioskach syberyjskich epidemie dziecięcych samobójstw spowodowane kruchością kształtującej się psychiki w konfrontacji z przerażającą rzeczywistością: obrazem starszych członków rodziny, dla których jedynym zajęciem jest zdobycie kolejnej porcji spirytusu przemysłowego, wegetujących w okropnych warunkach bez nadziei na poprawę losu. O alkoholizmie na Wschodzie nie ma co się rozwodzić, jak jest, każdy wie. Pośród śmieci zalegających ścieżki pomiędzy blokowiskami łatwo można wypatrzeć porzucony igły i strzykawki. Gdy mieszkałem w jednym z takich bloków, zostałem w środku nocy zmobilizowany przez sąsiada w celu obrony metalowych drzwi wejściowych na klatkę schodową, bowiem narkomani próbowali odpiłować je, aby spieniężyć jako złom. Na temat rosyjskiej korupcji, jej tradycji, form, zasięgu itp. można by napisać grube tomy, podobnie zresztą jak na temat „Rosjanie i alkohol”. Najwyższe władze co pewien czas szumnie ogłaszają walkę z łapownictwem i kampanie te kończą się najwyżej upublicznieniem najbardziej drastycznych afer, niemniej jest to zaledwie punkcik na wierzchołku góry lodowej. Powiększa się też zakres biedy, co Kreml usiłuje objaśniać antyrosyjskimi sankcjami i potężnym „sztucznym zaniżeniem” kursu rubla.

Wszystkie te problemy są oczywiście wstydliwie maskowane przez władze i zależne od nich media, choć oczywiście nie da się ukryć ich całkowicie. Na pewno jednak wielu Rosjan, zwłaszcza mieszkańców metropolii, nie zdaje sobie w pełni sprawy, jak wielki jest w istocie obszar patologii i jak żałosny obraz przedstawia ich ojczyzna. Ten stan bowiem oficjalna propaganda ukazuje jedynie sporadycznie i wyrywkowo, głośno za to trąbiąc o sukcesach, choćby takich bardzo względnych i naciąganych. Naturalnie są dziedziny i miejsca, które stwarzają wrażenie, że Rosja dotrzymuje kroku krajom rozwiniętym. W większych ośrodkach funkcjonują nowoczesne przedstawicielstwa światowych korporacji czy też salony komputerowe. Ale nikogo nie szokuje fatalny stan sanitariatów w sąsiadującej z eleganckimi biurami kafejce…

W części swej publicystyki poruszał Pan tematy związane żywotnością starych wierzeń i pojawieniem się nowych w Rosji. Czy problem nowych często destrukcyjnych ruchów religijnych jest dostrzegalny? Czy okultyzm, postrzeganie pozazmysłowe, kwestie UFO, fascynują Rosjan, i czy Rosjanie czy traktują je poważnie?

Niedawno w Rosji zdelegalizowano działalność Świadków Jehowy. Ponieważ mnóstwo Rosjan znajduje się w stanie inercji duchowej, sytuacja taka jest wykorzystywana przez rozmaite sekty, najczęściej wywodzące się z różnych nurtów protestantyzmu. Istotnie, ich aktywność w Rosji postrzegana jest jako niezbyt pożądana, tym bardziej, że finansowane są one z Zachodu.

Rosyjskie gazety pełne są ogłoszeń wróżek, które ze stuprocentową gwarancją obiecują na przykład porzuconym kobietom powrót męża. Powierzchowna tylko religijność olbrzymiej większości Rosjan skłania ich do wiary w zjawiska niewytłumaczalne na racjonalnym gruncie. Stąd duża popularność ekstrasensów, czyli osobników posiadających właściwości paranormalne. Odrębną kwestią jest odradzanie się lokalnych kultów, której wyrazem jest pośród rdzennych ludów syberyjskich renesans szamaństwa.

W niektórych publikacjach znalazłem informacje o tym, że za czasów sowieckich władze wojskowe i cywilne na poważnie badały kwestie postrzegania pozazmysłowego, czy to prawda? I czy prawdą jest to, że specjaliści z takich ośrodków sowieckich, po transformacji zaczęli prowadzić działalność na własny rachunek?

Na temat osobliwych eksperymentów przeprowadzanych w kraju bolszewików pisał Michał Bułhakow i chociaż takie jego utwory jak „Fatalne jaja” czy „Psie serce” klasyfikowane są zwykle jako fantastyka, to przecież ich fabuły nie odbiegały daleko od pomysłów różnych sowieckich „naukowców”. Komunizm, system bez Boga, a więc bluźnierczy, pragnął z lucyferyczną pychą nie tylko stworzyć nowego człowieka, lecz także usiłował drwić z dzieła stworzenia. Nauka sowiecka, z założenia służebna wobec czerwonej władzy, nieraz ocierała się o szarlatanerię, czego przykładami mogą być teorie Łysenki czy Miczurina. Zadufanie i nieliczenie się z następstwami (bądź z braku wiedzy, bądź też ze względu na gorliwe wypełnianie wskazań partii) spowodowało katastrofy ekologiczne, takie jak na przykład zagłada Jeziora Aralskiego. Do skutku nie doszedł na szczęście projekt odwrócenia biegu wielkich rzek syberyjskich. Choć oficjalnie w Związku Sowieckim głoszono materializm, duże zainteresowanie budziły niezwykłe fenomeny, takie jak parapsychologia czy UFO. Oczywiście rezultaty tego rodzaju badań zamierzano przede wszystkim wykorzystać w walce o pokój, czyli w celu uzyskania przewagi militarnej nad resztą świata. Szczodrość władz komunistycznych w ich finansowaniu zmieniała się w zależności od aktualnej koniunktury, ale to właśnie w Związku Sowieckim zorganizowano choćby największe ekspedycje poszukujące śnieżnego człowieka. Działały tajne instytuty, często „szaraszki” (zatrudniające uwięzionych uczonych), w których dokonywano mrożących krew w żyłach eksperymentów. Jeden z nich, mający zaopatrywać armię dosłownie w mięso armatnie, działał podczas II wojny światowej na Ałtaju. Po formalnym rozpadzie ZSRS uczeni i pracownicy rozmaitych przedsiębiorstw nierzadko decydowali się na komercyjne wykorzystanie posiadanych wiadomości. Trudno wykluczyć, że postąpili w podobny sposób także badacze zjawisk określanych jako nadprzyrodzone, choć zapewne najczęściej wiązało ich zobowiązanie do zachowania ścisłej tajemnicy.

Jan Bodakowski

 

http://wolnosc24.pl/2017/04/27/tylko-u-nas-wywiad-z-wojciechem-grzelakiem-o-patologiach-w-rosji-i-rosjanach/

KOMENTARZE

 • Patologie i dziwactwa prosto z Rosji
  http://www.zajawkowo.pl/flvideo/1432032105875423096.mp4
 • 1*
  Czy tytuł należy odczytać, żeś Pan Słowianin, czy jest to tytuł zaczerpnięty od rusofoba Bodakowskiego?

  https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2015/05/demo.jpg

  A swoją drogą nie wiem, czy Bodakowski jest bardziej idiotą, czy bardziej rusofobem? Bo i owszem, dlaczego nie, można Rosji nie lubić, ale prezentować pogląd o rosyjskim imperializmie może tylko półgłówek albo płatna szuja.
 • @Rzeczpospolita 19:03:39
  Wszechświat przed 1 dniem Stworzenia przez Boga

  https://www.youtube.com/watch?v=qLr9hrgxnNg
 • @Talbot 19:27:15
  Czosnkiem pojechałeś . :))))) http://www.sadistic.pl/cala-prawda-o-jebanych-zydach-od-dr-duke-vt276913,15.htm
 • @Repsol 22:30:52
  W Rassiji żydów niet - Putin zesłał wszystkich do kolonii karnych.
 • BRAWO! Trzeba konicznie tłumaczyć, co sę może stać
  po próbie implementacji ruskiego feudalizmu i cerkwi prawosławnej jako narzędzia transmisji władzy cara. Wypadałoby też ostrzec przed poganami machającymi toporem nad stosami w "świętych gajach".
 • Brawo !!!postawa szczujni braci przebranych nawet zrozumiała , hegemon i sponsor się zdenerwował jak wyjechał na taczkach!!
  I koniecznie trzeba pluć i poniżac chrześcijan no i oczywiście skłocić..koniecznie!!!Oceniając czyjąś wiarę, bo serce zna i prawo do oceny ma tylko BÓG!!!Go to hell!
  https://youtu.be/LAT7V6ksJh0

  https://youtu.be/7yfINenCdNg
 • Asz te demony ryją po łbie aż miło!!
  http://talbot.nowyekran.pl.neon24.pl/post/138447,dyktowania-ludzi-w-duchu
 • @trojanka 09:08:18
  Cała Rosja obżydziła się…

  http://wolna-polska.pl/wp-content/uploads/2017/06/a137.jpg

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/cala-rosja-obzydzila-sie-2017-06
 • No i lobby pediów oczywiście kwiczy!!
  http://www.portalniezalezny.pl/putin-chce-homoseksualistow-rosji-kontrowersyjny-pomysl-sie-pozbyc-zostal-przedstawiony-rosyjskiej-telewizji-wstrzasajace-video/
  https://youtu.be/rtd71oue8LI

  Dlatego "cywilizacja" i jej pachoły sie denerwują!!
  https://youtu.be/sWQUXTuZqjM

  bawmy się "róbta co chceta"nie ma barier!!
  https://youtu.be/P21fy9IdWH0

  https://youtu.be/xrGCg68Nllc

  https://youtu.be/9Y8SOyafM34
 • @trojanka 09:28:15
  Taaa homole!!!marsze!!małżenstwa, adopcje!!
  Znakomity ksiądz Piotr Glass.
  https://youtu.be/xEHGoEWakbY
 • @trojanka 09:33:02
  Ajajaj tobsze, tobsze!!
  http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/553239,malzenstwa-homoseksualne-niemcy-bundestag.html


  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/homoseksualne-malzenstwa-legalne-w-calych-usa,555102.html
  http://www.polishexpress.co.uk/malzenstwa-homoseksualne-w-uk-juz-15-tysiecy-par

  http://wpolityce.pl/polityka/155185-francja-legalizuje-homo-malzenstwa-geje-i-lesbijki-z-prawem-adopcji-dzieci-najpierw-byly-zwiazki-partnerskie

  Na szczęście w moim kraju jeszcze nie!!
  https://dorzeczy.pl/kraj/21270/Prokuratura-Rejestracja-malzenstw-homoseksualnych-w-Polsce-niedopuszczalna.html
 • @trojanka 09:49:01
  Fałszywy „konserwatyzm” Putina. Dowiedz się, jak Rosja okłamuje świat!


  Read more: http://www.pch24.pl/falszywy-konserwatyzm-putina--dowiedz-sie--jak-rosja-oklamuje-swiat---raport-,50793,i.html#ixzz4mPkutX3p
 • @Talbot 10:15:31
  Sponsoring takich opinii dotowany przez lobby jw. oraz nadzorców hasbary!!
  Przynajmniej próbują walczyć z pozostawionym złem, !
  http://prawy.pl/9570-bedziecie-zaskoczeni-troska-o-rodziny-w-rosji-i-na-bialorusi/

  http://www.fronda.pl/blogi/czytanki-dawne-i-nie-tylko/troska-o-rodziny-w-rosji-i-na-bialorusi,42356.html

  http://kosciol.wiara.pl/doc/4027169.Rosja-Swieto-Rodziny-Milosci-i-Wiernosci

  http://siostryfranciszkanki.pl/misja-w-rosji/

  Polaków spotkać można w każdym zakątku Rosji.

  http://www.polskieradio.pl/78/2807/Artykul/1293196,Polakow-spotkac-mozna-w-kazdym-zakatku-Rosji

  Katolicki Petersburg.
  http://www.idziemy.pl/kosciol/katolicki-petersburg

  Petersburg: władze miasta wspierają remont kościoła katolickiego.
  Zwrócony katolikom kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Cmentarzu Wyborgskim w Petersburgu powraca do stanu godnego miejsca kultu. Zakończył się pierwszy etap jego remontu.
  W remoncie kościoła uczestniczyły władze miejskie północnej stolicy Rosji, wydzielając odpowiednie środki finansowe. Odrestaurowano fasadę, otwory okienne i dach. Na wieży ustawiono maszt zwieńczony pozłacanym krzyżem.
  Kościół konsekrowano w 1879 r. W krypcie znalazły się groby arcybiskupów mohylewskich. Przy kościele działało czteroletnie gimnazjum prowadzone przez bł. Bolesławę Lament. W czasach sowieckich cmentarz zniszczono, a kościół najpierw zamieniono na skład warzyw, następnie na laboratorium przemysłowe.
  W 2002 r. kościół zwrócono miejscowym katolikom. Na czas remontu wspólnota parafialna licząca 60 osób zbiera się na modlitwę w krypcie. Na 2018 r. przewidziano zakończenie robót i ponowną konsekrację kościoła.
  W. Raiter, Moskwa/ rv

  http://pl.radiovaticana.va/news/2017/02/12/petersburg_w%C5%82adze_miasta_wspieraj%C4%85_remont_ko%C5%9Bcio%C5%82a_katolick/1292088
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/petersburskie-wladze-wsparly-remont-polskiego-kosciola/5krf52q


  Obchodziliśmy dzień niepodległości Polski w Sankt Petersburgu
  Zofia Wojciechowska
  http://www.magazynpolonia.com/artykul/polonia-swiat,obchodzilismy-dzien-niepodleglosci-polski-w-sankt-petersburgu,4f0c88e1dec3d


  Boże narodzenie w Wierszynie!
  https://youtu.be/Jvp5XVDDvoM
 • @trojanka 14:07:31
  Co nie znaczy że nie ma biednych rodzin,zwłaszcz po "sankcach", ale jakoś próbują walczyć z patologiami poprzednich dziesięcioleci!
  http://tomarek-bmw.blog.pl/2014/10/29/kapital-macierzynski-strasznego-diabla/
  http://allinfo.space/2016/02/26/duma-przedluzyla-program-kapitalu-macierzynskiego-do-konca-2018-r/

  Kapitał macierzyński w Rosji.
  https://youtu.be/2v2ER33RGy8

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

ULUBIENI AUTORZY