Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
703 posty 5930 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Omen

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Banderowiec zmarł w trakcie przemówienia gloryfikującego UPA

 

Podczas uroczystości ku czci dowódcy ludobójczej UPA Romana Szuchewycza umarł jeden z „weteranów” tej formacji.

 

W niedzielę 9 lipca pod pomnikiem głównodowodzącego UPA Romana Szuchewycza w Krakowcu na terenie obwodu lwowskiego odbywały się uroczystości z okazji 110. rocznicy jego urodzin. Brał w niej udział przewodniczący Bractwa OUN-UPA, Petro Wuszko. 91-letni weteran UPA wygłaszał przemowę do zgromadzonych. W pewnym momencie zachwiał się i przewrócił, tracąc przytomność. Akcja reanimacyjna nie dała rezultatu.

Wuszko ps. Orlik wstąpił do OUN w 1944 roku. Był przewodniczącym Bractwa OUN-UPA rejonu jaworowskiego obwodu lwowskiego.

Bractwo OUN-UPA zrzesza weteranów tych organizacji, odpowiedzialnych za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Biorą oni udział w różnych uroczystościach upamiętniających zarówno UPA, jak i członków takich formacji, jak SS Galizien.

 

https://www.youtube.com/watch?v=GZmF-TYCxz0

 

https://parezja.pl/banderowiec-zmarl-trakcie-przemowienia-gloryfikujacego-upa-wideo/

PRZECZYTAJ TAKŻE

KOMENTARZE

 • Autor
  zapewne dołączył w zaświatach do swoich szefów, do Bandery i Szuchewycz i tylko tym razem to nie oni będą piłować i kroić,tylko ich
 • Ku pamięci ofiar Smoleńska
  https://pbs.twimg.com/media/DEd2mygXoAAeHKM.jpg


  https://t.co/bDNViVYnOv
 • @MacGregor 17:49:12
  ''Gorzko wspominasz Przebraże,
  Jako klęski swojej znak,
  Znad walecznej tej osady,
  W górę wzleciał biały ptak..'

  https://pbs.twimg.com/media/DEbun1YXUAAw_M4.jpg
 • Zygmunt Jan Rumel - poeta, oficer AK
  Baczyński z Wołynia, czyli Zygmunt Jan Rumel - poeta, oficer AK, rozerwany końmi przez oprawców z UPA
  ...cześć Jego pamięci !

  https://pbs.twimg.com/media/DEbanySWsAAz97-.jpg
 • Ukraina: Kolejny incydent przed polskim konsulatem w Łucku
  ​W poniedziałek przy ogrodzeniu Konsulatu Generalnego RP w Łucku nieznani sprawcy odpalili petardę. Nie odnotowano żadnych szkód, ukraińskie służby prowadzą śledztwo w tej sprawie - podało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

  Do zdarzenia - jak wynika z informacji uzyskanych na miejscu przez PAP - doszło w poniedziałek w godzinach porannych.

  Była to najprawdopodobniej petarda, która nie doleciała nawet na teren konsulatu i pozostawiła jedynie osmalenie na ogrodzeniu. Narobiła więcej huku, niż szkody - powiedział rozmówca PAP.

  Pod koniec marca nieustaleni dotąd sprawcy ostrzelali siedzibę polskiego konsulatu w Łucku z granatnika. Pocisk uderzył tuż nad częścią mieszkalną budynku. W tym czasie w środku znajdowało się kilku jej pracowników; nikt nie ucierpiał.

  http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-ukraina-kolejny-incydent-przed-polskim-konsulatem-w-lucku,nId,2415550
 • List prezydenta Andrzeja Dudy upamiętniający ofiary Zbrodni Wołyńskiej
  Uczestnicy obchodów
  Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa
  dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów
  na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej

  Szanowni Państwo!

  Rocznica Krwawej Niedzieli 11 lipca 1943 roku – masowych mordów na Polakach w blisko stu miejscowościach – od dawna była uznawana za dzień upamiętniający wszystkie ofiary czystki etnicznej na Kresach Południowo-Wschodnich. Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy ją oficjalnie jako ustanowione przez Sejm święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

  Ojczyzna nigdy nie zapomni o swoich wiernych obywatelach, zamordowanych jedynie za to, że byli Polakami. Jako Prezydent Rzeczypospolitej w imieniu państwa i narodu polskiego pochylam dzisiaj głowę na znak hołdu dla ich męczeństwa. Głęboko wierzę, że niepodległa Polska odtąd już zawsze będzie z najwyższą czcią wspominać naszych poległych Rodaków.

  Śmierć dziesiątków tysięcy ludzi – mężczyzn i kobiet, dzieci i starców – nierzadko zadana w bestialski sposób, mimo upływu ponad 70 lat nadal przeraża ogromem okrucieństwa. Rzeź wołyńska pozostaje wciąż bolesną raną w naszej polskiej pamięci, tym bardziej, że bardzo długo była przemilczana i nieobecna. W czasach komunizmu prawdę o niej przechowywali ocaleni i ich rodziny. Po przełomie 1989 roku wolno i z oporami wchodziła ona do debaty publicznej.

  Dziś jednak świętujemy zwycięstwo pamięci. Żadna wspólnota nie może bowiem wyprzeć ze swojej świadomości nawet najbardziej dramatycznych przeżyć; również takich, do których nie chce się wracać myślami. Musimy mieć odwagę stawić czoła tym wspomnieniom. Musimy włączyć prawdę o rzezi wołyńskiej do naszej narodowej historii. Musimy znać losy ofiar i czcić ich pamięć. Musimy to zrobić dla nich, bo jesteśmy im to winni. Ale musimy to zrobić też dla nas samych – po to, abyśmy mogli iść dalej, niosąc ciężar tego doświadczenia, a zarazem wiedzy, mądrości i nauki na przyszłość, która z niego wynika.

  Tragedia wołyńska wydarzyła się, bo zabrakło Rzeczypospolitej. Państwo polskie – podzielone przez dwa totalitarne imperia: hitlerowskie Niemcy i Rosję sowiecką – nie było w stanie skutecznie chronić swoich obywateli. Dlatego pamięć o tej ludobójczej zbrodni jest wezwaniem do budowania silnej Polski. Tylko własne suwerenne państwo może zapewnić bezpieczeństwo naszemu narodowi. Tylko w wolnym kraju Polacy mogą w pełni rozwijać swój potencjał, zapewnić pomyślność sobie i następnym pokoleniom.

  Doświadczenie rzezi wołyńskiej każe nam również budować przyszłość na prawdzie – i w naszym polskim domu, i w stosunkach zewnętrznych. Fałsz ani zapomnienie nie pomagają zapewnić dobrego jutra, lecz odwrotnie: podważają jego podstawy. To, co wypierane, drąży pamięć, podsyca obawy, osłabia wolę i zaburza świadomość – dzieje się tak zarówno w psychice jednostek, jak też zbiorowości. Dlatego warunkiem pomyślności i sukcesu jest poznanie, przyjęcie i pogodzenie się z prawdą, choćby najtrudniejszą.

  Dotyczy to również relacji polsko-ukraińskich. Dramat wołyński był tym straszniejszy, że rozegrał się wśród ludzi sobie bliskich. Podzielił miasteczka, wsie, rodziny. Ale prawda o tym, co wydarzyło się na Wołyniu, nie jest zagrożeniem dla więzi łączących nas, Polaków i Ukraińców. Nie przeczy ona temu, że potrzebujemy siebie nawzajem; że potrzebujemy naszej wspólnej woli, aby oba państwa były silne, a narody bezpieczne. I tym razem też potrzebujemy prawdy o Wołyniu – właśnie po to, aby nic podobnego już nigdy się nie powtórzyło. Dlatego uważam, że przyjęcie prawdy o Wołyniu nie podważa, lecz wzmacnia naszą przyjaźń i współpracę. Prawda o tej ogromnej krzywdzie jest potrzebna, aby nasze relacje opierały się na mocnych podstawach i wzajemnym zaufaniu.

  Zdaję sobie sprawę, że ta perspektywa wielu osobom może wydawać się wyzwaniem. Ale jestem też przekonany o konieczności podjęcia go. Bo Wołyń to nie tylko kwestia winy za dawne zbrodnie. Wołyń to nie tylko historia, lecz przede wszystkim klucz do polskiej i ukraińskiej przyszłości, do naszej wspólnej wolności i pomyślności jutro i pojutrze. Tożsamość zbiorowości nie może być budowana na krzywdzie innych. I dlatego musimy pamiętać o popełnionym tam ludobójstwie, musimy czcić ofiary, a jednocześnie musimy wyciągać razem wnioski na przyszłość. Jeśli tak się stanie, męczeńska śmierć naszych Rodaków nie pozostanie daremna.


  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
  Andrzej Duda


  http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/inne/art,429,list-prezydenta-andrzeja-dudy-upamietniajacy-ofiary-zbrodni-wolynskiej.html
 • Prezydent: Musimy pamiętać o ludobójstwie na Wołyniu i o nim przypominać.
  https://pbs.twimg.com/media/DEeOM2SXsAAnEbH.jpg

  https://pbs.twimg.com/media/DEeOPvSXUAEf1nc.jpg
 • POLACY DZIĘKUJĄ BRACIOM WĘGROM !
  Węgierscy narodowcy uczcili pamięć pomordowanych przez banderowców Polaków

  https://pbs.twimg.com/media/DEei-WgXsAAkcAt.jpg

  https://t.co/jbLEgQiKPm
 • Palec Boży
  Podobno padł w momencie, kiedy powołał Chrystusa na świadka o bohaterstwie Szuchewycza.

  https://youtu.be/yZ9GdkBaSDo

  " Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremnie "
 • szkoda... zapewne oddał ducha prosto w łapy szatana,
  jako Katolik martwię się każdym opętańcem, który schodzi ze świata bez należytej pokuty i pojednania się z Bogiem ;)
 • Ciekawą rzecz zauwazył wideobloger Jack Caleib
  Szlag trafił starego rezuna, kiedy wezwał Jezusa Chrystusa na świadka, że Szuchewycz to dobry człowiek i bohater
 • @Husky 19:32:49
  Zbójnicki - wiesz gdzie Maliniak może sobie taki list wsadzić?
  Ani razu nie wymienił OUN-UPA ani Bandery.
 • Może zadziałał ten sam czynnik
  który spowodował że znany syjonista nie dotarł na miejsce żydoskiej zbrodni na Polakach, by na ich grobach urządzić hucpę wyborczą ...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 09:52:12
  11 lipca we wtorek byłem na spotkaniu dot. Ludobójstwa dokonanego na Polakach przez banderowską dzicz w 1943 roku. Po spotkaniu pospacerowałem koło Rynku, po okolicznych uliczkach i ku mojemu zdziwieniu zobaczyłem dużo przyjętych imigrantów(może wśród nich byli uchodźcy). Spotykałem ich też w innych dzielnicach miasta. Niby rząd polski powiedział, że nie przyjmie, to skąd oni się biorą we Wrocławiu i to nie mało. O Ukraińcach to nawet nie piszę, bo walą do miasta i w dzień i noc. Co 10-ty mieszkaniec miasta jest Ukraińcem. Do czego to doprowadzi? Oni tylko udają pokorę i poprawność, ale są wrogo nastawieni, widać to gdy wsiadają do windy. W każdym budynku we Wrocławiu są już Ukraińcy. Do końca roku ma być ich 2 mln zatrudnionych w zakładach pracy. A ile będzie, gdy przyjadą do nich rodziny? A żadnej asymilacji nie ma mowy. Dzieci pójdą do ukraińskich szkół. Będzie się działo kiedyś w przyszłości…..Trzeba było popatrzeć na wczorajszą sondę uliczną przeprowadzaną w Warszawie wśród młodych Ukraińców przez program „w Tylewizji”. Większość zapytanych miała czelność uważać Banderę za bohatera a nieliczni unikali odpowiedzi ratując się ucieczką…- i TAKA JEST PRAWDA!; kiedy to do nas dotrze stara prawda tj: że jak Ukraińca ukąsi żmija to zdechnie żmija nie Ukrainiec.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY